Szalkszentmártoni Petőfi Sándor Emlékkiállítás
6086 Szalkszentmárton, Petőfi tér 14.
Tel.: 06 (76) 358 289
E-mail: szalkmuzeum@gmail.com
Honlap: www.petofiszalkon.hu
Kapcsolattartó: Mészáros Szilvia
Tel.: 06 (30) 97 58 734
Kapcsolattartó: Erdősné Lovas Eszter
Tel.: 06 (20) 55 75 954
Nyitvatartás:
Hétfő: |
zárva |
|
Kedd: |
8 órától - 16 óráig |
|
Szerda: |
8 órától - 16 óráig |
|
Csütörtök: |
8 órától - 16 óráig |
|
Péntek: |
8 órától - 16 óráig |
|
Szombat: |
8 órától - 16 óráig |
|
Vasárnap: |
zárva |
Áraink:
Felnőtt: 1200 Ft (tárlatvezetéssel) 1000 Ft (tárlatvezetés nélkül) Gyermek/diák: 600 Ft (tárlatvezetéssel) 500 Ft (tárlatvezetés nélkül);
Kedvezményekkel, mentességekkel kapcsolatos további részletek az alábbi linken érhetők el: http://petofiszalkon.hu/araink/
A házirend a linkre kattintva érhető el.
A Szalkszentmártoni Petőfi Sándor Emlékkiállítás egykoron beálló vendégfogadó és mészárszék volt, ahol élt és alkotott Petőfi Sándor.
Szalkszentmárton központjában áll a tekintélyes, fehérre meszelt falú, a település hajdani földesura, gróf Festetics György által 1810-ben, klasszicista stílusban épített beálló vendégfogadó és mészárszék. Petőfi Sándor édesapja, Petrovics Istvánnak 1845 Szent György napjától nyílt módja arra, hogy bérelje a településen lévő vendégfogadót és mészárszéket, valamint hasznosítsa a három vendég-szobát. Petőfi a felvidéki utazása után, 1845. július 12-én érkezett először a szülői házhoz. Ekkor született a szép Fekete kenyér című, első szalkszentmártoni verse. Költeményei alatt 112-szer olvasható keletkezési helyként Szalkszentmárton neve. Itt íródott két drámája (Zöld Marci, Tigris és hiéna) és egy regénye (A hóhér kötele). Amikor a szülők egy éves bérlete megszűnt, a családnak távoznia kellett. A távozás előtti napon a vendégfogadó udvarán árverést tartottak a Petrovics család ingóságai fölött, s ezek nagy része dobra került, melyeket az Emlékkiállítás őriz. A több mint két évszázadot megért épület ellenállva a változtatási törekvéseknek, az idő folyamán csupán kevés átalakításon esett át. Eredeti funkcióját egészen 1949-ig őrizte meg. A földesúri fogadó – amely az 1845–1846. esztendőben Petőfi Sándornak és szüleinek adott otthont – 1972. szeptember 24. óta várja a régi és új látogatóit.Múzeumpedagógiai foglalkozásainkat - ÉLMÉNYPEDAGÓGIÁVAL, IRODALOMMAL, KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSSAL, LÁTVÁNYKONYHÁVAL - ajánljuk különböző korosztályú csoportoknak (osztálykiránduláson résztvevő vagy táborozó gyermekeknek), de nemcsak a turisztikai céllal idelátogató, hanem a helyi gyermekek és a rokonoknál nyaralók számára is.
További részletek az alábbi linken érhetők el: http://petofiszalkon.hu/programok-2023-ban/ A közelmúltban a kiállítás interaktív egységgel gazdagodott. Az interaktív érintőképernyőt stílszerűen egy antik, az 1820-as évekből származó asztalba építették be, amelyen a hangulat kedvéért egy kalamáris, illetve egy gyertyatartó is helyet kapott. A játék során az irodalmi ismeretek mellett, történelem, földrajz, valamint matematika és gyakorlati tudásukról is bizonyságot adhatnak a diákok, illetve a kiállítás látogatói.
Klasszicista stílus, csehsüveges pitvar, 112 vers, 18 Petrovics- Petőfi relikvia, menyasszonyi mirtusz a családfő feje fölött, 10 lábon álló kocsiszín, Petrovics - árenda
sok- sok érdekes kifejezés és a kifejezés mögötti tartalom várja a Petőfi Sándor Emlékkiállítás látogatóit!
További információk az emlékkiállítás honlapján.
E heti Petőfi Vers - Mindenkinek!
MÚZEUM, KULTÚRA, PETŐFI VERSEK
Az Édes Álom Cukrászda kezdeményezésére a Szalkszentmártoni Petőfi Sándor Emlékkiállítás irodalmi versfüzér összeállítását kezdte meg.
A kezdeményezésnek köszönhetően minden héten egy új verssel találkozhatunk itt a virtuális térben és cukrászda falán is, így egy finom kávé és sütemény fogyasztása mellett a vendégek hetente egy új Szalkszentmártonban írt Petőfi verssel ismerkedhetnek.
A kialakult helyzet azonban felülírta a terveket. A hatályos jogszabályok értelmében - a koronavírus elleni védekezés részeként -, a vendéglátó helyeken helyben fogyasztásra nincs lehetőség. Hogy ne maradjon senki Petőfi vers nélkül, a cukrászdában továbbra is látható a heti új vers, a vendégek pedig nyomtatott formában is megkapják.
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér hatvankilencedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Az új irodalmi versfüzér tizenkilencedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Az új irodalmi versfüzér tizennyolcadik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Az új irodalmi versfüzér tizenhetedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Az új irodalmi versfüzér tizenhatodik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér tizenötödik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér tizennegyedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér tizenharmadik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér tizenkettedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér tizenegyedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér tizedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér kilencedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér nyolcadik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Az új irodalmi versfüzér hetedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Az új irodalmi versfüzér hatodik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér ötödik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér negyedik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér harmadik versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
Új Hét - Új Vers!
Az új irodalmi versfüzér második versét az Édes Álom Cukrászdában is keressék, olvassák!
1845 második felére esik Petőfi szerelmi költészetének második nagyobb ciklusa. A Zöld Marci bukása mélyen leverte, ezért kikapcsolódásra augusztusban és szeptemberben többször kirándult Erdélyi Ferenc református paphoz Gödöllőre, és ott találkozott Mednyánszky Bertával, egy előkelő birtokos szép leányával, aki érdeklődött iránta és szívesen társalgott vele. A költőnek szerelemre vágyó lelke a lánykában ideálját látta és szerelmesnek hitte magát. Ebben az érzésben, mint az eddigiekben is, több volt az ábránd, mint a szenvedély és amikor megkérő levelére tagadó választ kapott az apától, aki saját őseire, nevére hivatkozva elutasította, pár hónap alatt teljesen kigyógyult csalódásából. Azonban az a körülbelül 40 dal, melyet ez időben (pesti, gödöllői és szalkszentmártoni kelettel) Mednyánszky Bertához írt (mindet azonos versformában és alaphangulattal), az akkori szerelmi lírának mindenesetre legjobb alkotásai voltak. E költeményeket 1845 őszén Szerelem gyöngyei címmel adta ki. Ezt költeményeinek második kötete követte, Versek címmel. Augusztus 20-án újra szüleihez ment Szalkszentmártonba, ahonnan szeptember 8. körül tért vissza Pestre.
Forrás: Wikipédia
Petőfi Sándor a felvidéki utazása után, 1845. július 12-én érkezett először SZALKSZENTMÁRTONBA a szülői házhoz. Ekkor született első szalkszentmártoni verse a szép, Fekete kenyér című. Költeményei alatt 112-szer olvasható keletkezési helyként Szalkszentmárton.
#Petőfi#112vers#112hét#112 E heti Petőfi vers mindenkinek!